Nie ste prihlásený   Prihlásenie  Registrácia
0 ks
0,00 €
   

Vinári a vinohradníci od Dunaja „bez Dunaja“

od_dunaja_2.JPG
V rámci stretnutí s vinármi sme navštívili v Južnoslovenskej oblasti dve špičkové vinárstva Bott Frigyes a Chateau Belá.

Prvá zástavka je Bott Frigyes. Rodinné vinárstvo s 10ha vinohradov v Mužli s ročnou produkciou 40000 fliaš. Všetky vína fermentujú a vyzrievajú v použitých dubových sudoch. Tento rok prichádzajú vína na trh v novom šate. Ku klasickým zeleným fľašiam na biele a burgundským na červené vína s novými etiketami, pribudne rada RAW.

od_dunaja_3.JPG

Ide o naturálne vína, ktoré nebudú filtrované s minimálnym obsahom SO2. Fľašované budú v burgundských hnedých fľašiach s korkovým uzáverom zaliatym voskom. Touto radou naznačuje vinárstvo smer, ktorým chce v budúcnosti uberať. Čas ukáže, či je to správna cesta. Z ročníka 2017 sú už nafľašované 3 biele vína Rulandské biele, Tramín červený a Sauvignon Blanc. Rulandské biele je vo vôni otvorené, záhradné ovocie, zrelé marhule, biskvit. Šťavnatá chuť s pikantnou kyselinkou a dobrou harmóniou. Sauvignon Blanc pripomína Pouilly-Fumé, jemná vôňa broskýň, marhúľ, lúčnych kvetov doplnená dymovými tónmi. Expresívna, živá chuť s dobrou kyselinkou a minerálnym záverom.

od_dunaja_4.JPG

Tramín ovocne korenistý s tónmi čajovej ruže. Šťavnatá chuť, skôr ľahší typ Tramínu so skvelým prejavom. Vína Botta Frigyesa sú obľúbené v kvalitných reštauráciách. V pivnici sme ochutnali „barrels samples“ 2017 z bielych vín Furmint, Riesling, Lipovinu, RAW vlašák a cuvée RAW 50% Sauvignon a 50% Riesling, zaujímavé spojenie 2 odrôd. Z červených Pinot Noir a Frankovku. Ročník 2017 sa javí ako veľmi dobrý, vína sú svieže s dobrou harmóniou. Na záver sme ochutnali Super Granum Red 2016. Cuvée troch odrôd Frankovka modrá, Pinot Noir a Kadarka. Čierne ríbezle, maliny, horká čokoláda, škorica. Dobrá tanínová štruktúra, bohaté telo, kyselinka a potenciál.

od_dunaja_8.JPG

Druhá zástavka - Chateau Belá. Ako je Egon Muller v Mosele považovaný za významnú osobnosť spojenú s Rieslingom, u nás je to pán Petrech. Chateau Belá Riesling suchý, polosuchý, hrozienkový, ľadový je senzoricky originálny a vysoko kombinovateľný s kvalitnou gastronómiou. 

od_dunaja_6.JPG

Terroir Mužla pracuje pre Riesling a naopak. Z ročníka 2017 sme ochutnali vína z tankov - Veltlínske zelené, Sauvignon, Riesling suchý i so zvyškovým cukrom, Rulandské šedé a Breslavu. Vína majú dobrú štruktúru, sú šťavnaté s hravou kyselinkou a dobrým potenciálom. Degustácia sa stupňovala, pán Petrech otvoril zo svojho archívu aj Riesling 2009 a 2002. Ročník 2009 je koncentrovaný vo vôni i v chuti, živý. 2002 je úžasný zážitok. Živý, šťavnatý s kyselinkou, sušené marhule, hrozienka, med, stále potenciál. Pán Petrech patrí do úzkej skupiny vinárov s tak bohatým archívom vín.

od_dunaja_5.JPG

Ďalej sme ochutnali Riesling hrozienkový 2016, Riesling ľadový 2009, Veltlín ľadový 2016, Alibernet ľadový 2012 a Cabernet Sauvignon ľadový 2009. Všetko nádherné vína s charakterom. Z červených vín aktuálneho ročníka to boli „sudové vzorky“ odrôd Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a Alibernet. Ruland - ovocno zemitý, Alibernet korenistý (veľký potenciál) a odrodový Cabernet (zatiaľ divoký).

od_dunaja_7.JPG

Vína majú vysokú farebnú intenzitu, hrozno pri zbere bolo zdravé. Ochutnali sme i červené vína ročníka 2015, ktoré sú aktuálne na trhu. Najpôsobivejšie vyznel Pinot Noir. Výnimočná senzorická kvalita vín Chateau Belá, ich hodnota aj z hľadiska potenciálu je obdivuhodná. Odkaz a myšlienky ich autora Mira Petrecha rezonujú nielen počas bezprostredného kontaktu s ním. Najlepším spôsobom ako tomu porozumieť je Chaeteau Belá navštíviť.

     
 
 
 
Visa Visa Electron Verified by Visa MasterCard MasterCard SecureCode Maestro Diners Club Tatrapay Sporopay VUB eplatby Uniplatba PayPal Discover
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia