Nie ste prihlásený   Prihlásenie  Registrácia
0 ks
0,00 €
   

Rum Don Q – tekuté zlato z Portorika

DonQ_rum_3.jpg
Spoločnosť Don Q sa venuje výrobe rumu už viac ako 150 rokov. Pod vedením rodiny Serrallésovcov, ktorá si tajomstvo svojho remesla stráži už šesť generácií, je Don Q najpredávanejším rumom v Portoriku a dýcha na krk spoločnosti Bacardi. Pomenovaný je podľa Dona Quixota, obľúbenej literárnej postavy, ktorý pre zakladateľov symbolizoval hľadanie perfektnej rumovej receptúry.

História spoločnosti sa začala písať v roku 1861, keď sa syn španielskeho prisťahovalca Juana Sebastiána Serrallésa, Don Juan Serrallés, rozhodol experimentovať s výrobou rumu. Jeho otec vlastnil v Portoriku úspešnú cukrovú plantáž a Don Serrallés sa rozhodol, že cukor bude skvelým začiatkom nového biznisu. Ten totiž prosperoval až tak, že rodina Serrallésovcov, okolo neho založila celé mesto so svojou vlastnou železničnou traťou, dopravnou flotilou či súkromným letiskom Mercedita Ponce.

DonQ_rum_4.jpg

Don Juan Serrallés si z Francúzska nechal importovať medený kotol a v roku 1865 vyprodukoval svoju prvú fľašu rumu. Dal tak základ nielen rumu Don Q, ale aj rumovému priemyslu na ostrove Portoriko, ktorým je dnes preslávené. Podľa ustanovenia v Parížskej mierovej zmluve z roku 1898 dostala rodina Serrallésovcov exkluzívne práva na rieku Río Inabón, ktorá preteká cez vulkanické hory v Portoriku a je výhradným zdrojom vody pre rum Don Q.

DonQ_rum_1.jpg

Hneď po skončení prohibície v roku 1933 Serrallésovci predstavili svoj rum svetu, hlavne Spojeným štátom, kde vedeli, že bude po ich výrobku dopyt.

Priesvitný rum

Nasledujúce roky sa niesli v znamení neviazanej zábavy. Juanov strýko Títo si prenajal celý ostrov Isla Caja de Muerto, na ktorom usporadúval veľké oslavy, počas ktorých servíroval svoj vlastný rum, „Pirátsky rum strýka Tita“. Najväčšie obdobie slávy prišlo v roku 1954, keď Ramon „Monchito“ Marrero, barman v svetoznámom Beachcomber Bar v hoteli Caribe Hilton v meste San Juan, za použitia Don Q rumu prvýkrát namiešal obľúbenú Piña Coladu. Ľudia sa do tropickej novinky okamžite zamilovali. Na konci sedemdesiatych rokov začala spoločnosť vyrábať aj krištáľovo priesvitný rum Don Q Cristal, ideálny do osviežujúcich kokteilov ako mojito.

DonQ_rum_2.jpg

Pod vedením súčasného prezidenta Félixa Serrallesa spoločnosť modernizovala svoje budovy, zariadenia a po dlhých rokoch sa tiež vrátila do USA. Don Q rozšíril svoj sortiment výrobkov a prijal výrobné metódy šetrné k životnému prostrediu.

DonQ_rum_3.jpg

Kompletnú ponuku rumov Don Q nájdete v našom eshope.

Rum Don Q je destilovaný z cukrovej trstiny. Kombinácia typu kvasiniek používaných na fermentáciu, destilačnej metódy, podmienok starnutia a miešania určuje charakteristickú chuť rumu, ktorý poznajú milovníci kokteilov na celom svete. Rum sa vyrába z melasy, vody, kaše a kvasníc.

Don Q ho nepretržite destiluje, až kým nepríde čas naliať ho do dubového suda po dobu jedného roka. Priesvitná tekutina tak získa svoju charakteristickú zlatú farbu a charakter. Svoju chuť však rum získaval prostredníctvom vlastnej tajnej receptúry rodiny Serrallésovcov, ktorá sa mieša do zmesi rumu v konečných štádiách výroby.

TOP hodnotenie

Napriek tomu, že sa spoločnosť Don Q svojimi výrobkami zamerala na stredný a dolný koniec cenového spektra, ich rumy dosahujú v medzinárodných súťažiach úspech. Medzi rokmi 2008 a 2012 získalo na San Francisco World Spirits Competitions ich Don Q Gran Añejo dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. V septembri 2011 ocenila americká Academy of Hospitality Sciences rum Don Q Gran Añejo na päť hviezdičiek, niečo, čo „by neudelili len tak nejakému rumu...“ V skutočnosti len jeden je hodný tejto pocty: DonQ Gran Añejo... Gran Añejo je prvý rum, ktorý kedy dostal toto výnimočné ocenenie, vyhradené pre najúspešnejšie výrobky v oblasti cestovného ruchu, výrobkov a služieb v oblasti pohostinstiev.

DonQ_rum_6.jpg

Ak sa teda chystáte spríjemniť si víkend pomocou chutného tropického drinku, pre skvelý základ určite siahnite po fľaši rumu Don Q. So značkou, ktorá stála pri zrode Piña Colady, rozhodne nesiahnete vedľa.

     
 
 
 
Visa Visa Electron Verified by Visa MasterCard MasterCard SecureCode Maestro Diners Club Tatrapay Sporopay VUB eplatby Uniplatba PayPal Discover
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia