Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Ľavý a pravý breh Bordeaux: Aký je rozdiel?
Je to len geografia, ktorá oddeľuje dve slávne vinohradnícke oblasti Bordeaux? Veľmi jednoducho povedané, ľavý breh a pravý breh je oddelený ústim rieky a dvoma riekami. Pravý breh je oblasť severne od rieky Dordogne a ľavý breh je oblasť priamo južne od rieky Garonne, pričom obe sa napájajú do ústia rieky Gironde, ktorá sa stretáva s Atlantickým oceánom.
TIP: En Primeur 2023 - vína v predaji!
Bordeaux sa nachádza na západnom pobreží Francúzska a je rozdelené na dve časti ústím rieky Gironde, ktorá sa delí na rieky Dordogne a Garonne. Oblasť na severe a napravo od Gironde je pravý breh a oblasti pod a vľavo predstavujú ľavý breh.
Ľavý verzus pravý breh Bordeaux
Ľavý breh zahŕňa vinohradnícku oblasť Médoc severne od Bordeaux, štyri najznámejšie apelácie od severu k juhu sú St-Estèphe, Pauillac, St-Julien a Margaux. Zahŕňa aj apelácie Haut-Médoc, Listrac-Médoc a Moulis-en-Médoc. Južne od Bordeaux, ľavý breh zahŕňa Pessac-Léognan a Graves, plus (z veľkej časti) apelácie Sauternes a Barsac.
Zatiaľ čo všetky vína z ľavého brehu majú v dominancii odrodu Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot, Malbec a Cabernet Franc majú tendenciu hrať vedľajšiu úlohu. Ako vždy vo vinárskom svete existujú výnimky. Terroir ľavého brehu je prevažne rovinatý s miernym zvlnením krajiny. Pôdy sú z veľkej časti zložené z aluviálnych štrkov s vápencom pod nimi. To znamená, že zloženie sa môže podstatne líšiť od jednej vinice k druhej a v niektorých označeniach sú veľké nánosy hliny. Vína majú zvyčajne viac trieslovín a väčšiu celkovú štruktúru ako ich náprotivky na pravom brehu.
Najznámejšie apelácie pravého brehu sú Pomerol a St-Émilion. Pravý breh však zahŕňa aj Côtes de Blaye, Côtes de Bourg, Fronsac, Canon-Fronsac, Lalande-de-Pomerol, Francs Côtes de Bordeaux a Castillon Côtes de Bordeaux. Vína z pravého brehu sú prevažne založené na Merlote, pričom sa používajú aj odrody Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec a Petit Verdot.
Najznámejšia je veľká vápencová náhorná plošina, ktorá obklopuje samotné mesto St-Émilion. Toto je miesto, kde možno nájsť väčšinu veľkých vinárstiev. Na svahoch náhornej plošiny a nižšie položených oblastí prevládajú hlinité pôdy.
V neďalekom Pomerole, na okraji nábrežného Libourne, nie je vápenec. Zloženie pôd je však oveľa viac podobné zloženiu na ľavom brehu s naplavenými štrkmi a pieskom, aj keď s oveľa väčším množstvom primiešanej hliny. Mnohé z najlepších vinárstiev hraničia so St-Émilion. Pravý breh je tiež pozoruhodný menšími vinohradníckymi pozemkami ako na ľavom brehu, najmä v Pomerole.
Nové odrody
Začiatkom roku 2021 francúzsky národný apelačný orgán INAO schválil používanie šiestich nových odrôd v Bordeaux ako súčasť úsilia v boji proti klimatickým zmenám.
Nie všetky ich však môžu používať, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budú používať pri vínach s označením AOC Bordeaux a Bordeaux Supérieur, Entre-deux-Mers a Côtes de Bordeaux. Modré odrody Arinarnoa, Castets, Marselan a Touriga Nacional a biele Alvarinho a Liliorila.
V roku 2024 sa očakáva, že do katalógu Bordeaux vstúpia ďalšie štyri nové odrody (stále s obmedzeniami). Ide o hybridy, ktoré sú odolné voči hubovým chorobám, označované ako piwi. Vysadené v takzvanej zóne non traitement (ZNT), časti vinohradu v blízkosti turistických chodníkov, obytných budov alebo škôl, kde už nie je dovolené striekať.

Klasifikácia 1855
S takmer 125 000 hektármi viníc a až 60 samostatnými apeláciami je Bordeaux jednou z najviac klasifikovaných vinohradníckych oblastí v regióne. Najznámejšia z nich je oficiálna klasifikácia Médoc z roku 1855. Päťstupňová hierarchia, ktorú vedie päť najvyššie klasifikovaných zámkov „first growths“ Château Lafite Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Haut-Brion a Château Mouton Rothschild. Haut-Brion bol zahrnutý do pôvodného zoznamu z roku 1855 aj keď sa nachádza v Graves.
Mouton bol povýšený do najvyššej úrovne v roku 1973. Neustále sa zlepšujúca kvalita výroby vína v Bordeaux vyvolala pochybnosti o tom, aký dôležitý je tento klasifikačný systém.
Niet pochýb o tom, že niektoré klasifikované zámky s označením druhé Grands Cru Classée súperia s prvými, a niektoré tretie, štvrté alebo piate klasifikované zámky produkujú lepšie alebo aspoň konzistentnejšie vína ako tie na vyššie uvedenej priečke. Je však nepravdepodobné, že v dohľadnej dobe nastanú nejaké zmeny. Château Batailley Pauillac 5eme Cru Classé 2021?
Klasifikácia červených a bielych vín z Graves bola navrhnutá v roku 1953 a dokončená v roku 1959. Celkovo bolo do klasifikácie Graves zaradených 22 vín zo 16 zámkov. Z týchto vín boli 3 zámky klasifikované len pre biele vína, 5 zámkov bolo klasifikovaných iba pre červené vína a zvyšné vína boli klasifikované pre červené aj biele vína.
Ľavý breh je tiež domovom klasifikácie Cru Bourgeois, ktorá bola nedávno obnovená ako trojúrovňový systém Crus Bourgeois, Crus Bourgeois Supérieurs a Crus Bourgeois Exceptionnels. Zámky sú teraz klasifikované na obdobie piatich rokov.
Na pravom brehu nájdete klasifikáciu St-Emilion, ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 1955. Na rozdiel od klasifikácií z roku 1855 sa toto hodnotenie často prehodnocuje, v súčasnosti každých 10 rokov. V zozname z roku 2012 bolo 82 zámkov rozdelených do 64 Grand Cru Classé a 18 Premier Grand Cru Classé, ktoré sú rozdelené na „A“ a „B“. Dôsledky klasifikácie z roku 2012 však boli mimoriadne sporné a trvali až do poslednej revízie v roku 2022. Klasifikácia 2022 povýšila Château Figeac na status Premier Grand Cru Classé ‚A‘ spolu s Pavie. Ďalších 12 zámkov bolo uznaných ako Premier Grand Cru Classé ‚B‘ a 71 ako Grands Crus Classés. Na celú klasifikáciu dohliada Institut National de l’Origine et de la Qualité (INAO). Zdroj: Decanter

Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku