Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Šumivé víno a jeho výroba
Šumivé víno sa vyrába prirodzeným procesom druhotného kvasenia (bez prídavku oxidu uhličitého). Oxid uhličitý vzniká v šumivých vínach kvasením, pričom jeho tlak vo fľaši po dokvasení musí dosiahnuť najmenej 350 kPa pri teplote 20°C. Druhotné kvasenie môže prebiehať tradičným spôsobom vo fľašiach, v uzatvorenom tanku, alebo kombináciou oboch spôsobov.

Spôsoby výroby šumivých vín
Méthode Traditionnelle / Méthode Classique [meto:d tradisionel , meto:d klasi:k]
Tradičná metóda kvasenia vína vo fľašiach
Pri tejto metóde je v prvej fáze dôležité sceľovanie (fran. Assemblage [asambláž]) tichých vín, ktoré nazývame kupážou (fran. Cuvée [kůvé]). Ďalej nasleduje pridanie tyrážneho likéru (fran. Tirage [tiráž]), čo predstavuje zmes tichého vína, cukru, vybraných ušľachtilých kvasiniek a vitamínov pre kvasinky do základnej kupáže. Následne sa fľaša uzavrie korunkovým uzáverom. Potom sa uzavreté fľaše umiestnia do stojanov nazývaných pupitres, kde prebieha postupné striasanie kalov (fran. remuage [r:muáž]).
Po remuage, teda keď sa usadenina vytvorená z odumretých kvasiniek postupne strasie z dna až k hrdlu fľaše do plastového lôžka pod korunkovým uzáverom, nasleduje najzaujímavejšia fáza, a to oddelenia kalov od číreho podielu šumivého vína, nazývaná degoržovanie (degorgement [degorž:mán]), Degoržovanie nastáva po predchádzajúcom vymrazení straseného kalu s časťou šumivého vína v ľadovom kúpeli.
Pri tomto procese dochádza k čiastočnej strate vína. Pôvodný objem fľaše sa dopĺňa expedičým likérom (fran. dosage [dozá:ž]), čo predstavuje zmes zahusteného vína. Výnimkou sú vína bez dosage. Tieto sú označované ako „non dosage“, „zero dosage“ a podobne. V závere procesu sa fľaša uzavrie korkovým uzáverom a agrafou. Víno potom nejakú dobu ešte zrie vo fľašiach a neskôr sa expeduje.
Ochutnajte šumivé vína z oblasti Champagne. Tradičnou metódou sa vyrábajú všetky Champagne /Bollinger, Ayala, Moet & Chandon, Veuve Cliquot, Palmer../, šumivé víno z Talianska Franciacorta Ca del Cosco, ale aj slovenské sekty Hacaj, Hubert XO, Pavelka, Elesko Sekt, Karpatská Perla, Mrva & Stanko .

Méthode Transvals [meto:d transval]
Transverzná metóda
Táto metóda je v úvodnej fáze podobná tradičnej metóde. Víno najprv kvasí v kvasných fľašiach, avšak v závere sa izobaricky filtruje a následne plní do nových expedičých fľiaš. Ochutnajte sekt Hubert vyrobený metódou transvals.
Méthode Charmat [meto:d šarma]
Charmatova metóda
Druhotné kvasenie prebieha vo veľkých kvasných nádržiach niekoľko mesiacov. Po dokvasení sa kvasinky z vína odfiltrujú, do vína sa pridá expedičný likér a sekt je následne naplnený do fliaš. Charmatova metóda sa používa pri výrobe Santa Margherita Prosecco Valddobiadene, Reya Proseco Valddobiadene alebo Freixenet Prosecco.
Méthode Rurale [meto:d růral] Asti
Metóda je využívaná pri výrobe aromatických šumivých vín. Tento proces nezahŕňa druhotné kvasenie. Získaný CO2 je výsledkom prvotného kvasenia pri nízkych teplotách, ktoré prebieha vo veľkých uzavretých nádobách. Po šetrnej filtrácii je víno plnené do fliaš. Výsledný produkt – šumivé víno - má bohatú ovocnosť a aromatiku. Rurale Asti metóda sa používa pri výrobe šumivého vína Hubert de Luxe.
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku