Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Zápisky z MasterClass „Dvojka na jednotku“
Posledný februárový deň sa uskutočnil MasterClass s témou „Dvojka na jednotku“, čiže porovnanie prvého a druhého vína z jedného vinárstva a ročníka. Štyri dvojice vín prezentoval ako vždy somelier spoločnosti Corner & Co. Rasťo Šuták.
Druhé vína vznikli približne v 18. storočí v Bordeaux s úmyslom, aby sa zlepšila kvalita prvých vín. Prvou neoficiálnou „dvojkou“ bolo víno Château Notton Contenac. Oficiálne sa však uvádza víno Reserve de la Comtesse z klasifikovaného vinárstva Ch. Pichon Longueville Comtesse de Lalande.
Druhé vína sa vyrábajú väčšinou z rovnakých oblastí ako tie prvé. Niekedy však môžu pochádzať z mladších výsadieb vinohradov. Rozdiel medzi prvým a druhým vínom môže byť v spôsobe výroby (kratšia macerácia, doba kvasenia) a tiež rozdielny môže byť čas vyzrievania a použitie rôznych dubových sudov.
Château d´Angles
Château d’Angles je popredným vinárstvom v srdci La Clape. Leží na pobreží Stredozemného mora vo v regióne Languedoc. La Clape je jediná apelácia založená na odrode Bourboulenc. Práve Ch. d´Angles vlastní vinice s viac ako 60-ročným Bourboulenc.
Prvá dvojica, neoficiálne druhé víno Classique a prvé Grand Vin z ročníka 2021. Obe vína sú vyrobené z odrôd Bourboulenc, Grenache Blanc, Roussanne a Marsanne avšak v inom pomere. Rozdiel je tiež vo fermentácii. Víno Classique fermentuje v betónových nádržiach pri nízkej teplote a následne 5 mesiacov na kvasinkách. Víno Grand Vin fermentovalo v starších dubových sudoch šesť mesiacov. Obidve vína sú nečírené a nefiltrované.
Classique sa vyznačuje ovocnou vôňou s dotykom kvitnúcej plánky mirabeliek a horkej mandle. V chuti veľmi svieže, vyvážené s prirodzenou hroznovou kyselinkou a ovocno orieškovým charakterom. Minerálne v závere. Víno Grand Vin má oproti Classique viac vrstiev. Vo vôni dominujú herbálno medové tóny, jazmín a žlté ovocie. V chuti elegantné, ovocno korenisté s jemne krémovou štruktúrou, v závere minerálne. Potenciál pre vyzrievanie. Vína: Château d'Angles Classique Blanc La Clape 2021, Château d'Angles Grand Vin Blanc La Clape 2021
Le Mortelle
V Toskánsku sa nachádzajú dve apelácie Rosso di Montalcino a Rosso di Montepulciano, ktoré vyrábajú neoficiálne druhé vína k vínam z oblasti Brunello. Moderné vinárstvo Le Mortelle leží v oblasti Maremma. V posledných rokoch sa táto oblasť v Toskánsku teší popularite. Nachádza sa v blízkosti mora. Vinárstvo patrí rodine Antinori. Prvý ročník pre červené vína bol 2009.
Druhá dvojica vín reflektuje ročník 2020. Botrosecco 60% Cabernet Sauvignon a 40% Cabernet Franc. Víno vyzrievalo 9 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch. Ovocno herbálna vôňa s dominanciou višní a cassisu. V chuti už pomerne prístupné s ľahkým dotykom dreva a hladkou tanínovou textúrou. V Poggio Alle Name okrem CS, CF je i malé množstvo Carmenére. Dvojnásobná selekcia hrozna, fermentácia s maceráciou na šupkách 20 dní. Víno vyzrievalo 16 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch. Ušľachtilá vôňa kôstkového ovocia, škorice, marcipánu a sladkého drievka. V chuti mladé, oproti Botrosecco sofistikované, viac lignínov a dlhší potenciál pre vyzrievanie. Vína: Le Mortelle Botrosecco Maremma Toscana 2022, Le Mortelle Poggio Alle nane Maremma Toscana 2020
Giménez Méndez
V juhoamerickom Uruguaji sídli rodinné vinárstvo Giménez Méndez. Luis Alberto Giménez a jeho manželka Marta Méndez sa rozhodli začať vyrábať prémiové vína pre domáci a medzinárodný trh. Vinárstvo sa zameriava hlavne na odrody Tannat, Malbec a Sauvignon Blanc. Vinice so sídlom na juhu Uruguaja sa rozprestierajú nad regiónmi Las Brujas, Montevideo, Los Cerrillos a Canelón Grande.
Tannat v dvoch kategóriách – Alta Reserva a Premium z vinohradov v Las Brujas. Pri týchto vínach môžeme hovoriť ako o prvom a druhom víne ročníka 2020. Pochádzajú z rovnakej oblasti, avšak z iných parciel. Rozdiel je i vo vyzrievaní vín. Zatiaľ čo Alta Reserva vyzrievala 9 mesiacov v amerických a francúzskych sudoch, Premium 12 mesiacov najmä v amerických sudoch (70%).
Víno Tannat Alta Reserva sa vyznačuje koncentrovanou ovocnou vôňou černíc a čučoriedok s dotykom horkej čokolády. Chuť je stredne plná, postavená na ovocí s pomerne hladkými trieslovinami. Premium už vo vôni pôsobí komplexnejšie. Plná, avšak zároveň elegantná, ovocná chuť so šťavnatou ovocnou textúrou a skvelou kyselinkou. Jemne mäsité a minerálne. Sofistikovaný prejav odrody Tannat s temperamentom. Druhé víno charakterom nadväzuje na to prvé. Vína: Giménez Méndez Alta Reserva Tannat 2020, Giménez Méndez Premium Tannat 2020
Villa Maria
Keď sa povie Villa Maria, ako prvé vám určite napadne Nový Zéland a Sauvignon Blanc. Okrem ikonickej odrody Sauvignon Blanc, vinárstvo dnes pestuje ďalších 27 odrôd. Vinohrady vinárstva sa nachádzajú v štyroch oblastiach ostrova - Auckland, Hawke´s Bay, Gisborne a Marlborough. A práve z Hawke´s Bay pochádza posledná dvojica vín Reserve Cabernet Sauvignon – Merlot Gimblett Gravels a Ngakirikiri, ročník 2018.
Gimblett Gravels sa nachádza cca 15 km do vnútrozemia a teploty sú zvyčajne vyššie ako v susedných lokalitách. Región je jedným z najstarších na Novom Zélande a druhým najväčším s vinicami. Hawke´s Bay ponúka ideálne podnebie pre pestovanie hrozna na kamenisto štrkovej pôde.
Reserve Cabernet Sauvignon – Merlot /78% CS, 14% Merlot a 8% Malbec/. Víno vyzrievalo 18 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch M+, z toho 35% nových. Atraktívna vôňa cassisu a zrelých čučoriedok. Čo vo vôni, to i v chuti. Šťavnaté víno s ovocnou zrelou štruktúrou a hladké taníny. Ngakirikiri predstavuje vrchol v ponuke vinárstva Villa Maria. Doposiaľ boli vyrobené len štyri ročníky – 2013 (stále v ponuke v Corneri), 2014, 2018 a 2019. Víno vyzrievalo vo francúzskych dubových sudoch 20 mesiacov (60% nových), nefiltrované. 90% CS, 8% Merlot a 2% Malbec. Kvalita tohto vína každým vyrobeným ročníkom stúpa. Napriek tomu, že ročník 2018 bol veľmi teplý, víno pôsobí živo a elegantne. Koncentrovaná cassisovo herbálna vôňa s náznakmi fialiek, marcipánu a orientálneho korenia. V chuti dominuje ovocná textúra so sviežou kyselinkou, výborná koncentrácia. Vyzrievať môže ďalších 15+ rokov (zdroj VM). Víno: Villa Maria The Gravels Ngakirikiri 2018
V marci nezmeškajte príležitosť ochutnať vína odrody St. Laurent z najstaršieho fungujúceho vinárstva v Rakúsku – Stift Klosterneuburg.
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku