Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Kategórie cognacu
Popularita cognacu stále vo svete stúpa. Tento luxusný a rafinovaný vínny destilát sa vyrába z bieleho hrozna dopestovaného v departementoch Charente a Charente-Maritime v západnom Francúzsku.
Cognac je druhá najväčšia vinohradnícka oblasť vo Francúzsku, hneď po Bordeaux. Zaberá plochu 79 tisíc hektárov. Pôda v tomto regióne je výnimočná, pozostáva prevažne z kriedy. Oblasť Cognac vo Francúzsku je rozdelená do šiestich oblastí Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires.
VS Cognac
Skratka VS Cognac znamená –„Very Special”. Cognac VS musí zrieť minimálne dva. Označuje sa tiež ako „Sélection“, „De Luxe“ alebo jednoducho ***.
To znamená, že najmladšia eau-de-vie, ktorá bola použitá na vytvorenie zmesi, zrela v dubových sudoch minimálne dva roky. V procese zrenia cognac získava farbu, ale keďže je to len na relatívne krátky čas, eau-de-vie má slamovožltú až jantárovú farbu. V chuti môže byť možno trochu pikantný. Cognac VS je vhodný na prípravu koktailov, long drinkov alebo akéhokoľvek iného miešaného nápoja. Treba poznamenať, že označenie VS alebo *** hovorí o veku najmladšej eau-de-vie., to však nebráni tomu, aby sa používala v zmesi aj staršia eaux-de-vie.
TIP: ABK6 Cognac VS Pure Single 40%, Hennessy V.S. 40%, Leyrat Cognac VS Fine 40%, ABK6 Cognac ABECASSIS VS GC 40%
VS alebo VSOP - Ak cognac zreje dlhšie, nemusí to nutne znamenať, že je lepší. Mladší cognac má sviežu ovocnú vôňu, zatiaľ čo starší jemnejší s tónmi korenia.
VSOP Cognac
Oficiálny výraz VSOP znamená “Very Superior Old Pale”.
Pôvod výrazu sa datuje od nariadenia britského kráľovského dvora v roku 1817. Kráľ Juraj IV. požiadal rod Hennessy o „VSOP“, ktorý sa odvtedy stal štandardom pre všetky koňakové domy. V tom čase bolo veľmi bežné používať cukor a karamel na prisladenie cognacu, avšak VSOP bol vytvorený bez týchto prísad.
Aby bolo možné klasifikovať cognac ako VSOP, najmladšia eau-de-vie v zmesi musí mať najmenej štyri roky. Rovnako ako v každej inej kategórii to nebráni použiť aj oveľa staršie eaux-de-vie, aby sa dosiahla dokonalá harmónia. V dôsledku toho je priemerný vek VSOP oveľa vyšší ako minimálna požiadavka štyroch rokov. Táto kategória sa však stala obľúbenou u barmanov ako prvok kokteilu. Cognac z tejto kategórie je všestranným doplnkom každej dobrej zbierky cognacov.
TIP: ABK6 Cognac VSOP 40 %, Hennessy V.S.O.P. 40%, Reviseur Cognac VSOP 40%, ABK6 Cognac VSOP Special Edition DRAGON 40 %
XO Cognac
Čo znamená XO? „Extra Old“ cognac pozostávajúci z eaux-de-vie, ktoré zrelo v dubových sudoch minimálne 10 rokov.
„XO“ vytvoril Hennessy a prvýkrát ho použil v roku 1870. Aj keď najmladšia zmes môže mať až desať rokov, priemerný vek XO je zvyčajne 15 až 20 rokov, niekedy aj viac.
Koľko rokov má teda Cognac XO oficiálne? Od roku 2018 Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC) zvýšil minimálny vek XO cognacu pre najmladšiu eau-de-vie zo šiestich na desať rokov v snahe zlepšiť kvalitu. Čas strávený v sudoch môže výrazne ovplyvniť vôňu a chuť cognacu.
TIP: Reviseur Cognac XO 40%, ABK6 Cognac XO Renaissance 40%, Hennessy X.O. 40%
XXO Cognac
XXO skratka pre „extra extra old“, je relatívne novou kategóriou, ktorá bola oficiálne pridaná v roku 2018. V prípade XXO je minimálna dĺžka zrenia 14 rokov, to robí z cognacu XXO najstaršie oficiálne hodnotenie.
Existujú aj iné používané výrazy, ktoré opisujú vek cognacu, ktorý je starší ako 14 rokov. Patria sem Hors d’Age, Extra a Tres Vieille Réserve. Nejde však o oficiálne kategórie. Takže bez ohľadu na to, aký starý môže byť cognac, patrí do kategórie XXO. TIP: ABK6 Cognac ABECASSIS XXO GC 42%
Napoleon Cognac
Neoficiálne označenie. „Napoleon“ technicky spadá do oficiálnej klasifikácie V.S.O.P, ktorá vyžaduje, aby eaux-de-vie zrelo minimálne štyri roky.
Cognac V.S.O.P sa však môže označovať ako Napoleon, ak zrel viac ako šesť rokov. Pôvod tohto názvu siaha až k francúzskemu cisárovi Napoleonovi a domu Courvoisier. Legenda hovorí, že Napoleon vzal debny Courvoisier so sebou do exilu na ostrov Svätá Helena a posádka vytvorila cognac ako „Cognac Napoleon".
Réserve Cognac
Oficiálne, podobne ako XO, najmladšia eau-de-vie v „Réserve“ musí vyzrieť minimálne 10 rokov. Priemerný vek je však oveľa vyšší. „Réserve Familiale“ alebo „Vieille Réserve“ je zmes, ktorá využíva veľmi staré eaux-de-vie z pivníc koňakového domu alebo rodinných pivníc „Paradis“, kde sú uložené najstaršie a najcennejšie sudy. Vzhľadom na vzácnosť starších eaux-de-vie je množstvo vyrobených fliaš obmedzené a samozrejme vyššie ceny. Réserve je kvalitnejší cognac ako XO, Napoleon alebo Extra.TIP: ABK6 Cognac XO Family Cellar 40%, ABK6 Cognac XO Family Reserve 40%
Hors d'Age Cognac
Hors d’Age znamená „nad vek“ a je to veková kategória, ktorá popisuje cognac najvyššej kvality, pokiaľ ide o vek. Oficiálne je klasifikovaný ako XO, ale používa sa pre cognac, ktorého priemerný vek je 30 rokov a viac. Zmesi Hors d’Age môžu mať 30, 40, 50, dokonca až 100 rokov. Cognac Hors d Age patrí medzi najstaršie kategórie cognacu, ktoré môžete získať spolu s predkom, alebo možno Très Vieille Réserve. TIP: Leyrat Cognac XO HORS D´AGE 40%
Extra Cognac
Rovnako ako XO, najmladšie eau-de-vie v Extra musí vyzrieť minimálne 10 rokov, avšak Extra zreje oveľa dlhšie, než je minimálna požiadavka. Všeobecne Cognac Extra je kvalitou lepší ako XO. Ak hľadáte fľašu, ktorá je viac než len špeciálna, extra je dokonalou voľbou.
TIP: ABK6 Cognac EXTRA 43%, Reviseur Cognac Origin 45%, Leyrat Cognac Glory Extra 45%
Cuvée Cognac
Klasifikácia cuvée sa nemusí nevyhnutne vzťahovať na vek. Technicky opisuje jednu konkrétnu zmes alebo šaržu. Používa sa najmä v klasifikácii Champagne, nie toľko v Cognacu. Keď sa objaví na fľaši, zvyčajne to znamená, že výrobca mu chce dať špeciálny názov namiesto použitia vekových kategórií VSOP a XO. Môže sa vzťahovať na obmedzené množstvo.
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku