Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve Napa Valley 1998 a Coravin model Eight
O Robertovi Mondavim sa hovorí ako o priekopníkovi z Napy. Bol synom talianskeho prisťahovalca. Neskôr bol nútený opustiť rodinný podnik. Na pozemkoch, ktoré dostal ako odstupné založil v roku 1966 vinárstvo. To sa stalo v priebehu rokov synonymom úspechu ale aj vzoru pre mnohých v krajine.
Víno Roberta Mondaviho Reserva 1998 sa hodnotilo pomocou systému Coravin.
Ako prvý, okrem iného zaviedol reguláciu teploty počas kvasenia alebo dôležité vyzrievanie v nových barikových sudoch. Jeho predstava moderného amerického vína spočívala v charaktere. Nie je tajomstvom, že vzorom mu boli najlepšie francúzske vína z oblasti Bordeaux a Burgundska. Aj keď sa nevyhol kritike z vplyvu globalizácie a uniformity jeho vín. Jeho vína ako Opus One, Reserva Cabernet či Fumé Blanc jednoznačne patria k najlepším vínam amerického kontinentu.
V súčasnosti obhospodaruje viac než 1300 ha vinohradov v rôznych častiach sveta. Slávny vinársky časopis Decanter mu udelil v roku 1989 titul Muž roka.

Slávna a úspešná Reserva 1998
Základom jeho úspešnej rezervy 1998 je Cabernet (84%) z vinohradu To Kalon v Oakville. Do partie sa pridáva 11% Cabernetu Franc, 4% Merlot a štipka Petitu Verdot. Vinohrad To Kalon patrí k najlepším terroirom z Napy. Hlboká štrková pôda s dobrou drenážou podporuje zdravý rast. Klimatické podmienky zase predĺžený vegetačný cyklus viniča. To Kalon zahŕňa aj legendárny I-Block z ktorého sa vyrába pravdepodobne najlepší Sauvignon Blanc Severnej Ameriky. O mimoriadnej kvalite svedčí aj fakt, že hrozno z To Kalon sa predáva po 30000 dolárov za tonu!
Ročník 1998 patril medzi veľmi komplikované. Hrozno sa oberalo vo vysokej kvalite v jednej z najdlhších kampaní dekády. 40% hrozna pre toto víno pochádza z už spomínaného To Kalon, zvyšok z najlepších parciel Oakville, Stags Leap District, Carneros a Napa Valley.
Reserva Cabernet fermentuje po jemnom lisovaní a odstopkovaní pomalšie, aj vďaka pôvodnej kvasinkovej mikroflóre. Francúzske sudy a viacnásobné stáčanie či fľašovanie bez filtrácie patria k povinnej výbave všetkých veľkých vín. Problémom môže byť v niektorých ročníkoch pH. Tu sa pri zbere „otáčkomer" zastavil na rozumných 3,69. Konečné alkoholové „opojenie" nepresiahlo 13,5%. Staršie a významné ročníky ako napr. 1973 alebo 1974 mali 13, resp. 12,6% alk. Čo by za to dali v Bordeaux - 2009 alebo 2010...
Zaujímavosťou je, že od ročníka 2011 obsahuje etiketa už aj magické slovíčko To Kalon. No nie je vylúčené, že sa objavilo aj v ďalších plneniach z minulosti. Degustované víno, predstavuje hodnotnú zberateľskú záležitosť. Pôvodná rezerva vyzrieva 15 mesiacov, víno s touto etiketou sa vyskytuje skutočne zriedka.
Jedná sa o "limitovanú sériu" s predĺženým vyzrievaním na 17 mesiacov a okrúhlou "pečaťou" hnedej farby v pravom hornom rohu etikety a označením šarže na zadnej strane - L240400. Alkohol je deklarovaný na 14% obj. Oproti pôvodnej sú farby aj kvalita papiera kvalitnejšie. Existuje aj verzia, bez "pečate", s rovnakým alkoholom, bez predĺženého vyzrievania a s údajom Non - Filtré. Zberatelia sa môžu roztrhať.
Víno sa hodnotilo cez systém Coravin, ktorý umožňuje takmer "nepozorovane" ochutnať akékoľvek víno s prírodným korkovým uzáverom bez nutnosti obáv o jeho osud. Systém vyvinul americký inžinier Greg Lambrecht so zámerom naliať si víno z fľaše tak aby bola zabezpečená jeho kvalita a vývoj bez nutnosti otvorenia.
Všetko zvláda pomerne jednoduché a zároveň geniálne zariadenie za pomoci chirurgickej ihly a náplne s argónom. Jeho jedinou nevýhodou tak môže byť obmedzený počet fliaš v pivnici či reštaurácii. Fľaša vína bude priebežne degustovaná za účelom hodnotenia jeho senzorickej kvality a vývoja.
Someliérske hodnotenie a degustácia
Vzhľad: Bordovo červená farba s pozoruhodnou rubínovou iskrou a jemným tehlovo sfarbeným okrajom. Víno zanecháva jemný mahagónový film na kalichu. Výrazná slza.
Vôňa: Ušľachtilá, vyzretá s terciárnym aspektom. Pripomína creme de cassis, višne v čokoláde a colu. Po zakrúžení cédrové drevo či dotyk kože. Napĺňa očakávania.
Chuť: Dynamický nástup. Suché s delikátnou kyselinkou. Očakávaný kasisovo - minerálny nástup tlačia plne integrované avšak stále informatívne triesloviny. K telnatému „oakville" karamelovo-kokosovému závoju sa neskôr pridáva prekvapujúci piperitone s korenistým dotykom. Dlhý, minerálny a pokojný záver bez zbytočného pátosu.
Teplota podávania: 18°C.
Kalich: Riedel Vinum Bordeaux 1986.
Dekantácia: Nie (víno bolo degustované cez systém Coravin model Eight).
Potenciál: Teraz plus 5 rokov s priebežnou degustáciou.
Gastronómia: Rib Eye Barbecue (medium), omáčka so zeleného korenia, zemiakové pyré. Moje hodnotenie: 92/100
Záver: Vynikajúca kondícia vína. Klasický strih s dávkou šarmu a termickým faktorom oblasti.
Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve Napa Valley 1998 si môžete kúpiť v našom eshope.
Víno hodnotil Rastislav Šuták, účastník majstrovstiev sveta Someliérov v argentíne a someliér Wineplanet.sk
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku