Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Keď sa víno stáva umením
Začiatkom apríla s k nám z Viedne zatúlal Aurélien Cadoux – obchodný manažér Laporte zo Sancerre. Kto by si predstavoval pod touto funkciou vyšportovaného muža s gélovým účesom a červenými ponožkami, asi bude sklamaný...Aurélien je skromný chlapík s typickým žoviálnym prejavom a nevnucujúcim sa šarmom – bez vizitky! Na rozdiel od obchodných manažérov miléniovej generácie, dá sa ním vášnivo debatovať o víne aj v širších súvislostiach. A keďže zastupuje skvelé vína z Loiry, je takáto debata skutočne obohacujúca.
Na takéto rozhovory treba kvalitné víno, čo Aurélien dokumentoval štyrmi vzorkami v krabici. A to perfektne vychladené aj počas slnečného popoludnia! Tri vína zo Sancerre, ktoré z Laporte nikdy neboli na Slovensku a podobne aj jedno z Marlborough na Novom Zélande. V prípade Chapel Peak 2019 to môže z pohľadu Corneru vyznieť ako nosenie dreva do lesa, ale v tejto verzii pôsobilo príjemne.


Poďme ale po poriadku. Maison Laporte je vinárstvo sídliace v Saint-Satur. Dedinka v departmente Cher, kde sa stretávajú dve rieky – Loira a La Vauvise. Saint-Satur bola jedná z prvých dedín obývaná v 12 storočí Augustiniánmi z miestneho opátstva. Obec má v súčasnosti takmer 1700 obyvateľov, golfové ihrisko, tenisový a kanoistický klub, historický viadukt a samozrejme vinohrady.
História domény siaha do polovice 19 st. Po rodinnej ságe Laporte sa tohto vinárstva v roku 1986 ujala známa rodina Bourgeois. Od roku 2010 má na starosti ( resp. radosti ) výrobu Cédric Bourgeois, ktorý vystriedal súrodencov J.P. Laporte a René Laporte. Zároveň sa vinárstvo premenovalo na jednoducho – Laporte. V Laporte obhospodarujú 21ha, pochopiteľne s dominanciou Sauvignonu, necelých 20% im zostalo na Pinot Noir. Zaujímavosťou je, že na hornej Loire ešte v polovici 20 st. dominovali modré odrody! Ročníkom 2013 získali vinohrady Laporte Bio certifikát Ecocert.
Filozofiou Laporte je okrem ekologického prístupu pri pestovaní viniča aj vyrábať vína z čo najvernejším charakterom pôvodu. K vinohradom pristupujú individuálne, čo naznačuje aj viacero vín s odlišným pôdnym profilom na etikete, ako aj parcelami s ich názvom. Pri vinifikácii využívajú modernú technológiu, ktorá nemanipuluje, ale vyzdvihuje. Inšpiratívne pre niektorých našich producentov...


Vína sme s Aurélienom degustovali naliate cez Coravin, čo si vyžaduje určitý level skúseností, najmä pri „charakterových“ vínach. Kalichy Riedel nemajú problém implementovať tento prístup a s radosťou sa prispôsobia.
Les Garennes Sancerre 2020 pochádza z hrozna, ktoré sa pestuje na jurskom vápenci s vrstvou hnedého, zvetraného vápenca a hliny. V minulosti bolo toto územie pokryté lesmi. Juhovýchodná expozícia zachováva vo víne sviežosť a aromatický charakter s vyspelosťou a výrazom. Napriek vysokej zrelosti ročníka disponuje eleganciou a jemnosťou, na ktorú si treba v pohári počkať. Napriek určitej mladosti je víno chutné a kompaktné. Do optimálnej formy sa dostane po 3-4 rokoch a pri dobrých skladovacích podmienkach vydrží bez problémov ešte dekádu.
Druhé víno La Comtesse Sancerre 2020 je veľmi zaujímavé víno. Hrozno pochádza z relatívne strmého vinohradu v Chavignole. V pôde dominuje kimeridžský vápenec. Hrozno sa zbiera ručne a prechádza viacnásobnou selekciou. Čiže, do vína ide len to najlepšie. Fermentácia je spontánna , bez JMF a na kvasinkách leží 6 mesiacov. Do špeciálnych fliaš so sklom odolným proti UV žiareniu sa plní len jemne čírené.
Takže po 10-15 rokoch vyzrievania vyžaduje dekantáciu, podobne ako ostatné. Vôňa „komtesy“ je najprv diskrétna až neprístupná, s nádychom citrónovej kôry, broskyne a kvitnúcej mirabelky. Po chvíli aj s dotykom kremeňa, typického pre pravý breh. Chuť oplýva štruktúrou a zároveň finesou. Zatiaľ pôsobí letmo až adolescentne, ale s príjemnou autolýzou a personalitou. Záver je dlhý a decentne slaný. Na vrchole bude po roku 2030. Bravo.
Do tretice všetko dobré. Le Grand Rochoy 2020 je unikátne víno aj z pohľadu histórie a významu miestnych vín. Pôvodný názov 8ha vinohradu Domaine du Rochoy bol v galo-románčine Rochetum. Jeho orientácia na juh uľahčuje dozrievanie hrozna. Pôda obsahuje hnedý vápenec s kremeňom, ktorý sa označuje ako silex. Toto víno sa vyrába z 2,5ha parcely Grand Rochoy so staršou výsadbou Sauvignonu a silnejšou vrstvou silexu. Polovica vína kvasí v dubových sudoch a pred fľašovaním vyzrieva jeden rok na kvasinkách. Monumentálne a nadčasové víno, ktoré disponuje vrstevnatosťou a charakterom. Šarmantné a zároveň komplexné. Jeho ambície nespočívajú v predvídateľnom záujme, ale v zdržanlivom vyzdvihovaní pôvodu.
Na záver emancipovaný Chapel Peak 2019 z Marlborough na južnom ostrove Nového Zélandu. Vinič sa pestuje na štrkovo-vápenatej pôde, ktorej sa hovorí greywacke. V jazzovom kvartete so súrodencami zo Sancerre hrá pochopiteľne v rytmickej sekcii. Našťastie bez zbytočných a predvídateľných sólových improvizácii, ale s prejavom originality a zároveň energie. Fajn.
Skvelé jarné popoludnie a dobre, že Aurélien prišiel. Neskôr si pochvaľoval Rizling od Fundusu aj Symposion od Francúza. Podľa jeho výrazu tváre vôbec nie pre to, že sú krajania. Avšak pri Cabernete 2013 z Fundusu zostal evidentne zaskočený. Nakoniec skončili tieto vína u neho v batožine...
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku