Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Šalát Nicoise - RECEPT a tip na víno
Leto nás láka svojimi slnečnými lúčmi k vode a do prírody. V kuchyni netrávime toľko času ako v zime, skôr vyhľadávame ľahké pokrmy, ktoré si môžeme pripraviť rýchlo a i mimo domova.
Šalát Nicoise si môžete pripraviť ideálne na obed alebo k večeri a k nemu si bez výčitiek doprajte svieže rosé z vinárstva Villa Maria.
Šalát Nicoise
Šalát z čerstvej zeleniny pochádza z francúzskeho mesta Nice a podľa neho dostal i názov. Základný recept, ktorý uvádza Auguste Escoffier v roku 1903, sa skladá z nakrájaných paradajok, šalátových uhoriek, papriky, cibule a cesnaku, celých čiernych olív, ančovičiek, kúskov narýchlo opečeného tuniaka a natvrdo uvarených vajec. Servírovaný je na lôžku z listov rímskeho šalátu, pokvapkaných vínnym octom a olivovým olejom. Stal sa obľúbeným občerstvením v Nice, kde ho poznajú pod názvom pan bagnat, rozkrojená bageta naplnená týmto šalátom. Recept sa postupne rozšíril do sveta a má radu lokálnych obmien. Pôvodný šalát sa vylepšil varenými zemiakmi, dusenými zelenými fazuľkami, majonézou i dijonskou horčicou.
Šalát Nicoise
Čas prípravy: 35 minút
Počet porcií: 4 osoby
Inšpirujte sa ďalšími receptami na našom blogu.
Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk.
Postup
1. Zemiaky uvaríme v šupke do mäkka, necháme vychladnúť, ošúpeme, pokrájame na mesiačiky a dáme do vyššej nádoby na šalát.
2. Potom si pripravíme studenú časť šalátu. Ľadový šalát nakrájame na malé kocky, k nemu nakrájame rajčiny, čierne olivy, šalotku a všetko zmiešame do nádoby na šalát, kde máme zemiaky.
3. Na panvicu pridáme olivový olej, cesnak a restujeme zelené fazuľky, zhruba 4 minútky, pridáme do šalátu.
4. Urobíme si dresing na šalát. Do misky dáme 3 plné lyžice olivového oleja, 2 plné lyžice dijonskej horčice a ½ šťavy z citróna, spolu to dobre premiešame a zalejeme šalát .
5. Potom pridáme tuniaka a vajíčka, ktoré varíme max 7 minút, necháme vychladnúť, ošúpeme a prekrojíme na štvrtinky, osolíme a servírujeme na šalát.
Someliérka odporúča vhodné víno
Šalát Nicoise sa skvele páruje s vínom. Je svieži a ľahký, jemná horkosť olív a čerstvá zelenina umožňujú orientovať môj výber na vychladené suché biele a ružové vína s príjemnou sviežou kyselinkou a stredne plným telom a štruktúrou. Vybrala som ružové víno z vinárstva Villa Maria Hawkes Bay Rosé 2018.
Odporúčanie someliérky:
Villa Maria Hawkes Bay Rosé 2018
Ružové víno - suché - Nový Zéland
Rosé má lososovo ružovú farbu, vyznačuje sa atraktívnou ovocnou vôňou doplnenou jemnými kvetinovými tónmi. Chuť je suchá, svieža, ovocná a hravá s príjemnou kyselinkou a jemne minerálnym záverom. Pozrieť víno na eshope.
Vinárstvo Villa Maria
Villa Maria je najviac oceňovaným vinárstvom na Novom Zélande a právom patrí k najväčším menám Nového Zélandu v spojení s odrodou Sauvignon Blanc. Ako prvé novozélandské vinárstvo v roku 2001 prešlo na 100% vínam pod skrutkovacím uzáverom.
Vinárstvo ako jedno z prvých na Novom Zélande v roku 1995 začalo propagovať udržateľnejšie vinohradnícke postupy. Podniká kroky smerom k nulovému odpadu, znižuje emisie uhlíka a sústreďuje sa na výrobu organických vín. Už v roku 1999 zaviedli vo vinárstve ekologické zásady.
V 2007 Villa Maria dosiahla medzinárodne uznávanú certifikáciu BioGro Organic pre 21 hektárový blok v Hawke´s Bay a sa stala prvým vinárstvom na Novom Zélande, ktoré získalo certifikát BioGro. V súčasnosti je ekologicky spravovaných viac ako 30% (100 hektárov) viníc. Má 300 stálych zamestnancov. Vinohrady sa nachádzajú v štyroch oblastiach - Auckland, kde vinárstvo aj sídli, ďalej Hawke´s Bay, Gisborne a Marlborough.
Recept pripravila Lenka z WinePlanet.sk. Víno odporučila someliérka Denisa Šutáková z WinePlanet.sk.
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku