Veľká noc je obdobím rodinných stretnutí, osláv a samozrejme vynikajúceho jedla. Na slovenských stoloch nechýbajú tradičné pokrmy ako údené mäso, hrudka, baránok, mazanec či rôzne druhy obložených mís. Aby bol veľkonočný stôl dokonalý, správny výber slovenského vína zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii chutí. Ako teda správne skombinovať slovenské veľkonočné jedlá s domácimi vínami?

Vinárstvo Pavelka o PIWI odrodách
Rodinné vinárstvo Pavelka vzniklo v Pezinku v roku 1995. Na čele vinárstva stojí vinár Milan Pavelka spolu so synom Michalom. Pod Malými Karpatmi obhospodarujú viac ako päťdesiat hektárov vinohradov. Milan Pavelka je vinohradník telom i dušou.
Prečítajte si o novinke z vinárstva - rezistentných PIWI odrodách. Prvé víno z PIWI odrody už je dostupné na eshope WinePlanet a ďalšie budete môcť ochutnať už čoskoro!
Citlivý prístup k vinohradom
Vinár a vinohradník Milan Pavelka sa pohybuje vo viniciach bezmála polstoročie. Za tento čas zistil, že k vinohradom treba pristupovať naozaj veľmi citlivo. Ku každej zo svojich parciel pristupuje individuálne, pretože každá si žije svojim životom. Milan Pavelka dokáže rozpoznať počiatočné štádiá rôznych chorôb viniča. Navyše, v posledných rokoch sa začal podrobne venovať používaniu bio postrekov, ktoré sú šetrnejšie k prírode. „Čím menej do prírody zasahujete, tým viac sa vám odvďačí. Prírodu musíte pochopiť, aby ste vedeli, čo si k nej môžete dovoliť,“ vysvetľuje Milan Pavelka.
Pochopil, že overené odrody ako Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Veltlínske zelené a Frankovka modrá patria do Malých Karpát. Avšak vysadil aj niekoľko interšpecifických PIWI odrôd, ktoré sú podstatne menej náchylné na hubové ochorenia ako u nás bežne pestované odrody.
Pán Pavelka ako prvý nafľašoval víno z odrody Neronet, vyrobil prvé ľadové a ružové víno.
PIWI odrody
„Pavelkove vinohrady“ sú ako cez kopírovací papier. Orezané, pomulčované medziradia, takmer na sto percent zapojený porast a vinice sú chránené elektrickou oplôtkou. V lokalite Cajla, ktorá sa nachádza medzi Pezinkom a Vinosadmi, je vysadená biela odroda Solaris. Vznikla skrížením odrôd Merzling (Seyval blanc x (Ryzling rýnský x Rulandské šedé) x Gm 6493 (Severnyj x Muškát Ottonel). Ide o skorú a veľmi odolnú nemeckú odrodu, ktorá vie dosiahnuť vysokú cukornatosť, niekedy atakujúce až 40° NM. Navyše, dokáže zniesť mráz až do -25 °C. Dužina má jemnú, muškátovo herbálnu vôňu a chuť. Z časti hrozna plánuje vinár vyrábať klasické, suché víno a zvyšok produkcie je určený pre výrobu prírodne sladkých vín.
Druhou je odroda Savilon, vysadená je hneď vedľa Solarisu. Veľmi neskorá interšpecifická PIWI muštová odroda, ktorá bola vyšľachtená v roku 2001 v Českej republike. Poskytuje stabilný výnos hrozna. Strapce sú veľmi veľké, avšak riedke, čo je dobrý predpoklad odolnosti voči hubovým ochoreniam. Arómou pripomína odrodu Sauvignon blanc.
Donauriesling je biela Piwi odroda so zvýšenou odolnosťou voči hubovým chorobám. Vyšľachtená bola v Lehr- und Forschungszentrum für Wein- und Obstbau v Klosterneuburgu. Ide o kríženca odrôd /Rizling rýnsky x /Seyve Villard 12481 x (Rulandské šedé x Chrupka biela)/. Populárna je najmä v Rakúsku medzi ekologickými vinohradníkmi. Donauriesling predstavuje významný prínos pre moderné vinohradníctvo a má potenciál stať sa jednou z kľúčových odrôd v ekologickom pestovaní hrozna. Víno: Pavelka PIWI Don au Rizling 2023
Ďalšou Piwi odrodou je Bianca. Vysadená je na lokalite Bajzle. Pochádza z Maďarska, vyšľachtili ju József Csizmazia a László Bereznai ako medzidruhového kríženca odrôd Eger 2 (Villard Blanc) x Bouvier. Registrovaná bola v Maďarsku v r. 1982. Jej najväčším nedostatkom je náchylnosť na spŕchavanie. Má však vysokú odolnosť voči chorobám a je odolná voči mrazom. Je vhodná na výrobu muštov. Patrí k najrozšírenejším hybridným odrodám, hlavne v Rusku, kde sa pestuje na ploche viac ako 3500 ha.
Rovnako ako Bianca, Aletta pochádza z Maďarska. Vyšľachtili ju József Csizmazia a László Bereznai ako medzidruhového kríženca Muškát Ottonel x Eger 2 (Villard Blanc) a v Maďarsku je registrovaná od roku 2009. Pomenovaná je po Alette van der Maet, žene známeho maďarského spisovateľa Jánosa Apáczai Csere. Biela stolová odroda vhodná na priamy konzum. Má stredne veľký až veľký strapec. Hrozno má muškátovú arómu. Dužina je šťavnatá, jemne mäsitá a šupka pevná. Oproti ostatným dozrieva trochu neskôr, začiatkom septembra.
Ďalšie články

Koňaky ABK6, ktoré vznikajú pod rukami rodiny Francis Abécassis, opäť potvrdili svoju výnimočnosť a majstrovstvo vo výrobe Single Estate koňakov. Na prestížnej súťaži World Drinks Awards 2025 získali viacero významných ocenení, ktoré ich radia medzi absolútnu špičku vo svete destilátov. Francis Abécassis patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov viníc v oblasti Cognac a jeho filozofia je jasná: výnimočný koňak vzniká iba vtedy, keď celý proces – od viniča až po fľašu – prebieha na jednom mieste. Tento dôraz na pôvod, terroir a remeselnosť sa odráža v každej kvapke koňakov značiek ABK6, ABECASSIS a REVISEUR.

Či už túto Veľkú noc varíte šunku alebo jahňacinu, pravdepodobne k jedlu budete podávať víno. Ponúkame vám niekoľko rýchlych a jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne víno.
Pripravte sa na veľkonočné sviatky s kvalitnými vínami zo Slovenska. Výber vín somelierky.

Pre Argentínu je Malbec Day veľkým sviatkom. Oslava vína, hudby a jedla. Wines of Argentina (WofA), inštitúcia zodpovedná za propagáciu vín z Argentíny vo svete, sa pripravuje na začiatok jednej z najglobálnejších kampaní Malbec Day (MWD). Už 15 rokov snažia pokračovať v upevňovaní pozície vín Malbec ako vlajkovej lode Argentíny.
AKCIA DO 20. 4.: Zľava na Malbecy -15% s kódom MALBEC v košíku